Alanyagroup.com: Antalya Airport Transfer

“Attalos Yurdu” valörına mevrut Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre bağımsız milletvekili halde kâin site, yalnız peşi sıra korsanların eline cemaziyelevveltir. M.Ö. 77’bile Başbuğ Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına katılmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin gelişmesi esenlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan site, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve majör bir tekâmül göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik haklara için Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin sene önce dahi insanoğluın yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en kırnak yeridir” söylediği şehre gnaşiyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca evcil ve yabancı turiste beyit sahipliği karşılayıcı Antalya, zamanı ve kültürel turizme ilişik duyanlar karınin tam bir turizm cenneti! Tarih süresince dayanıklı çok medeniyete beyit sahipliği karşılayıcı bu nadide site, beyaz bayraklı plajları ile bile enikonu pop. Antik kentleri, kendine başmaklık lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden kırnak 13 yeri sizin karınin listeledik. Eğer siz bile yaz tatili karınin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız yolculuk düşünceınıza bu yerleri eklemenizi referans ediyoruz. İşte birbirinden dörtköşe Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi huzurlayacak ilk durum Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile yanında hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, peşi sıra belli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin peşi sıra bölgede durum saha surlar çokletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Yine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın pop Üç Bapları yapım edilmiş. Sırf sokaklarını gezmenin da çok dörtköşe evetğu Kaleiçi, zamanı dokular arasında gezmekten huzur alanlar karınin adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe sefer edebilir ve muamele kenarlarındaki hediyelik pırtı dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene evcil ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi muvaffakiyetyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda durum saha saf gaz kaynağından binlerce yıldır çıhun alevler kırık dökük Palikarya Mitolojisi’ne için farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye için, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde kardeşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” valörına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline ızdırapr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında canlı aslan kellelı, keçi gövdeli, yerdegezen kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile uğraşmamaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile muharebe etmek karınin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi gömlek dibine gönderir. Lakin Chimera gömüldüğü yerin 7 gömlek şeşndan alevler saçmaya devam değer. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye için hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi gömlek dibinden fışkıran alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini kutlulamak karınin Olympos’da bir yarış düzenleme edilir. Atletler Chimera’nin odiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylece, günümüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Anadolu’daki ilk örneğine şahitlik edilmiş olur.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Vakit Kulesi şehrin tam göbeğinde durum kızılır. Tarihi kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla armağan edilmiştir. II. Köleülhamit’in tahta çıkışının 25. seneı anısına Said Ağırbaşlı aracılığıyla yaptırılan Vakit Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye vekil burçlarında durum kızılır. Antalya Vakit Kulesi`nin zeminden tepe noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Sabık zamanlarda silme aşiret prodüksiyonı dövme demirden bir saat mekanizmasına ehil olan kulenin saati 1974 senesinde tekrar bileğmedarımaişettirilmiştir. Sabık saat mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir ermiş kabartmasının durum aldığı bir çan kalmıştır. Vakit Kulesinin kuzey tarafında ise çıkıntı halinde bir sert durum kızılır. Bu demirin medarımaişetlevi ise ölüm cezası edilen kişmüterakki ruz boyu halka teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin orantı kısımlarında durum kızılıyor. Taban Yorgi gayrı ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda strüktürldığı oran edilen kilise Bizans dönemine ilgilendiren. Tarihi strüktürnın dini açıdan önemi zaitnca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Su taşkınıçuklulara ilgilendiren sıfır hareketsiz ürün olmasının cenahı gün Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden günümüze ulaşan nadir strüktürlarından biridir. Esas özelliği hala korunan kilise içerisinde bozma olan fresk izlerine rastlamak olanaklı. Kilise günümüzde bir bilcümle halinde vikaye şeşna münfailtır.

antalya airport transfer

Gazipaşa Transfer